click here for Top 16 Relay Teams 2000
Girls 10&U 50 Free
Grace Cornelius 1983 MA 25.47
Sisi Ruan HYV NE 27.28
2 Kerry Lynch EBAC NE 27.53
Girls 10&U 100 Free
Chelsea Nauta 1999 FL 55.23
1 Sisi Ruan HYV NE 59.69
2 Katherine Weaver GMA NE 59.91
Girls 10&U 200 Free
Lee Ann Gathings 1989 SE 1:59.22
1 Jill Kearns AMW NE 2:09.72
Girls 10&U 50 Back
Beth Botsford 1992 MD 28.72
1 Kerry Lynch GYSC NE 31.64
Girls 10&U 100 Back
Beth Botsford 1992 MD 1:01.71
1 Erica Meissner ABF NE 1:06.98
Girls 10&U 50 Fly
Katie Kochman 1992 GA 27.91
1 Erica Meissner ABF NE 29.42
2 Kerry Lynch GYSC NE 29.77
Girls 10&U 100 Fly
Stephanie Rosenthal 1984 CA 1:02.54
1 Erica Meissner ABF NE 1:06.76
2 Kerry Lynch GYSC NE 1:07.42
Girls 10&U 100 IM
Lesley Meade 1994 OH 1:02.89
1 Erica Meissner ABF NE 1:08.78
2 Kerry Lynch GYSC NE 1:08.96
Girls 10&U 200 IM
Lesley Meade 1994 OH 2:16.76
1 Erica Meissner ABF NE 2:22.96
Girls 11-12 100 Free
Grace Cornelius 1985 MA 50.89
1 Emily Caras CMA ME 54.85
Girls 11-12 200 Free
Michelle Richardson 1982 SE 1:50.40
1 Emily Caras CMA ME 1:57.75
Girls 11-12 500 Free
Cynthia Woodhead 1977 CA 4:49.51
1 Emily Caras CMA ME 5:13.75
Girls 11-12 200 Back
1 Diana Harlow ANA NE 2:18.12
Girls 11-12 100 Fly
Whitney Phelps 1993 MD 55.68
1 Emily Caras CMA ME 1:00.09
Girls 11-12 200 Fly
1 Emily Caras CMA ME 2:12.81
Girls 11-12 400 IM
1 Emily Caras CMA ME 4:46.72
Girls 13-14 1,000 Free
Michele Richardson 1984 FG 9:33.39
1 Connie Brown MVP NE 10:15.29
Girls 13-14 1,650 Free
Tiffany Cohen 1981 CA 15:54.86
1 Claire Hawley CCSC NE 16:55.58
Girls 13-14 100 Back
Beth Botsford 1996 MD 54.78
1 Connie Brown MVP NE 58.97
Girls 13-14 200 Back
Beth Botsford 1996 MD 1:57.36
1 Connie Brown MVP NE 2:06.16
2 Brittany Sasser BAT NE 2:06.26
Girls 13-14 100 Breast
Megan Quann 1999 PN 1:01.29
1 Melinda Hochard GMSC NE 1:05.75
Girls 13-14 200 Breast
Anita Nall 1991 MD 2:12.54
1 Jenna Barbary MVP NE 2:19.49
Girls 15-16 50 Free
Dara Torres 1983 CA 22.60
1 Brooke Bouncher CUDA NE 23.76
2 Paige Crimmin SSA NE 23.77
3 Connie Brown MVP NE 23.95
Girls 15-16 100 Free
Tracy Caulkins 1979 SE 49.03
1 Paige Crimmin SSA NE 51.57
2 Connie Brown MVP NE 51.81
Girls 15-16 200 Free
Cynthia Woodhead 1979 CA 1:44.10
1 Sally Brown MVP NE 1:50.09
2 Connie Brown MVP NE 1:51.12
Girls 15-16 100 Back
Natalie Coughlin 1999 PC 52.55
1 Paige Crimmin SSA NE 57.12
Girls 15-16 200 Back
Natalie Coughlin 1999 PC 1:53.45
1 Kathleen McCann ABF NE 2:02.78
2 Paige Crimmin SSA NE 2:03.41
Girls 15-16 200 Breast
Mary Ellen Blanchard 1989 GA 2:09.06
1 Whitney Ryan MBM NE 2:19.12
2 Marcelle Miller BGSC NE 2:20.88
Girls 15-16 100 Fly
Natalie Coughlin 1999 PC 52.91
1 Connie Brown MVP NE 55.79
Girls 15-16 200 IM
Tracy Caulkins 1979 SE 1:57.86
1 Connie Brown MVP NE 2:05.28
2 Kathleen McCann ABF NE 2:05.75
3 Paige Crimmin SSA NE 2:06.03
Girls 15-16 400 IM
Tracy Caulkins 1979 SE 4:08.09
1 Kathleen McCann ABF NE 4:24.73
Girls 17-18 50 Free
Jenna Johnson 1986 PC 22.46
1 Samantha Arsenault GMSC NE 23.48
Girls 17-18 100 Free
Nicole Haislett 1991 FL 48.45
1 Samantha Arsenault GMSC NE 50.50
Girls 17-18 200 Free
Nicole Haislett 1991 FL 1:45.05
1 Samantha Arsenault GMSC NE 1:48.33
Girls 17-18 500 Free
Janet Evans 1990 PC 4:34.39
1 Samantha Arsenault GMSC NE 4:52.24
Girls 17-18 100 Back
Shelly Ripple 1999 LA 53.05
1 Samantha Arsenault GMSC NE 56.11
2 Kate Melka GMSC NE 57.69 R
Girls 17-18 200 Back
Janie Wagstaff 1992 MV 1:55.49
1 Samantha Arsenault GMSC NE 2:00.93
Girls 17-18 100 Breast
Kristin MacGregor 1997 IL 1:00.91
1 Emily Rochefort MVP NE 1:04.95
Girls 17-18 200 Breast
Kristine Quance 1994 CA 2:09.88
1 Anne Tudryn PVAC NE 2:19.27
2 Emily Rochefort MVP NE 2:19.95
Girls 17-18 100 Fly
Misty Hyman 1996 AZ 52.41
1 Samantha Arsenault GMSC NE 55.32
Girls 17-18 200 Fly
Mary T. Meagher 1982 KY 1:53.37
1 Ingrid Gustafsson UN NE 2:03.81
Girls 17-18 200 IM
Summer Sanders 1991 SN 1:57.02
1 Samantha Arsenault GMSC NE 2:03.92
Girls 17-18 400 IM
Tracy Caulkins 1981 SE 4:04.63
1 Samantha Arsenault GMSC NE 4:23.48
Boys 11-12 50 Free
Ben Davidson 1993 MS 22.63
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
24.34
Boys 11-12 100 Free
Grant Wieczorek 1999 IN 48.90
1 Salvatore
Barba MWM NE
51.65
2 Taylor
Goodwin CUDA NE
53.22
Boys 11-12 200 Free
Jeff McPherson 1985 WT 1:47.72
1 Salvatore
Barba MWM NE
1:53.63
2 Taylor
Goodwin CUDA NE
1:55.71
Boys 11-12 500 Free
Robert Margalis 1995 FL 4:47.65
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
5:07.67
Boys 11-12 1,000 Free
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
10:49.53
Boys 11-12 1,650 Free
1 Salvatore
Barba MWM NE
18:25.08
Boys 11-12 50 Back
David Chan 1992 CC 25.32
1 Salvatore
Barba MWM NE
26.51
2 Taylor
Goodwin CUDA NE
27.95 R
Boys 11-12 100 Back
David Chan 1992 CC 54.79
1 Salvatore
Barba MWM NE
56.33
2 Taylor
Goodwin CUDA NE
1:00.34
Boys 11-12 50 Breast
Chris Miller 1994 MR 28.24
1 Corey
Swanson ABF NE
30.50
Boys 11-12 100 Breast
Chris Miller 1994 MR 1:00.84
1 Corey
Swanson ABF NE
1:06.59
Boys 11-12 50 Fly
Matt Zimmerman 1996 NC 24.26
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
26.43
2 Salvatore
Barba MWM NE
26.86
Boys 11-12 100 Fly
Chas Morton 1984 SE 51.85
1 Salvatore
Barba MWM NE
57.74
Boys 11-12 100 IM
David Chan 1992 CC 55.93
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
1:00.46
2 Corey
Swanson ABF NE
1:00.94
Boys 11-12 200 IM
Chas Morton 1984 SE 1:56.61
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
2:08.64
2 Salvatore
Barba MWM NE
2:08.98
Boys 11-12 400 IM
1 Taylor
Goodwin CUDA NE
4:43.09
Boys 13-14 50 Free
Ugur Taner 1989 PN 20.82
1 James
Bailey MBM NE
22.47 R
Boys 13-14 100 Free
Ugur Taner 1989 PN 45.75
1 James
Bailey MBM NE
48.18
Boys 13-14 100 Back
Dan Westcott 1995 GU 50.31
1 Brian
Fiske MVP NE
53.75
Boys 13-14 200 Back
Kris Wiebeck 1997 FL 1:49.47
1 Brian
Fiske MVP NE
1:52.46
Boys 13-14 100 Breast
John Moffet 1979 CA 57.01
1 Kevin
Donohue OSS NE
59.50
Boys 13-14 100 Fly
Michael Cavic 1999 CA 49.61
1 James
Bailey MBM NE
53.57
Boys 13-14 200 IM
Ugur Taner 1989 PN 1:52.00
1 Brian
Fiske MVP NE
1:58.15
2 James
Bailey MBM NE
1:59.10
Boys 13-14 400 IM
Chas Morton 1986 SE 3:57.30
1 Brian
Fiske MVP NE
4:14.34
Boys 15-16 100 Breast
Brendan Hansen 1998 MA 54.70
1 Robert
Schotter OSS NE
58.57
2 Ryan Berg
BGSC NE
58.72
Boys 15-16 200 Breast
John Moffet 1981 CA 1:59.33
1 Ryan Berg
BGSC NE
2:07.45
Boys 15-16 200 IM
David Wharton 1986 MA 1:47.11
1 Ryan Berg
BGSC NE
1:53.58
Boys 17-18 50 Free
Tom Jager 1983 CA 19.50
1 Nick
Brunelli OSS NE
20.45
2 Mark
Dillon OSS NE
21.07
Boys 17-18 100 Free
Tom Jager 1983 CA 43.06
1 Nick
Brunelli OSS NE
45.13
2 Ian
Crocker PPSC ME
46.56
3 Mark
Dillon OSS NE
46.66
Boys 17-18 200 Free
Troy Dalbey 1987 PC 1:33.28
1 Nick
Brunelli OSS NE
1:38.79
2 Justin
Mortimer MBM NE
1:39.54
Boys 17-18 500 Free
Dan Jorgensen 1987 SI 4:16.25
1 Justin
Mortimer MBM NE
4:28.76
Boys 17-18 1,000 Free
Jeff Kostoff 1983 CA 8:48.57
1 Justin
Mortimer MBM NE
9:10.64
Boys 17-18 1,650 Free
Jeff Kostoff 1984 CA 14:38.22
1 Justin
Mortimer MBM NE
15:32.63
Boys 17-18 100 Back
Michael Gilliam 1997 SE 47.55
1 Nick
Brunelli OSS NE
50.06
Boys 17-18 200 Back
Brad Bridgewater 1992 FL 1:42.41
1 Nick
Brunelli OSS NE
1:48.92
Boys 17-18 200 Breast
Tyler Mayfield 1991 PC 1:56.74
1 Paul
Santoro MBM NE
2:04.42
2 Tony
Tenhaagen SSA NE
2:04.69
Boys 17-18 100 Fly
Nate Dusing 1997 OH 47.10
1 Mark
Dillon OSS NE
50.32
Boys 17-18 200 Fly
Steven Brown 1998 PC 1:44.00
1 Mark
Dillon OSS NE
1:51.67
Boys 17-18 200 IM
David Wharton 1988 MA 1:45.04
1 Nick
Brunelli OSS NE
1:51.41
Boys 17-18 400 IM
David Wharton 1988 MA 3:42.23
1 Tony
Tenhaagen SSA NE
4:00.85
++++++++++++++++++++
Top 16 Relay Teams 2000
Click here for Top 16 Individual Times 2000
Girls 11-12 200 Free Relay
Cincinatti Marlins 1996 OH 1:40.93
1 Greenwood
Memorial Swim Club GMSC
NE 1:48.72
Meghan Carlson Kathleen
Foley
Lynne Tutunjian Mary
Cheffers
Girls 13-14 400 Free Relay
Cincinnati Marlins 1997 OH 3:32.24
1 Merrimack
Valley Pirates MVP
NE 3:39.44
Kate Page Elizabeth
Mancuso
Alexandra Siu Colleen
Griffin
Girls 15-16 200 Free Relay
Davis Aquadarts 1994 SN 1:36.77
1 Merrimack
Valley Pirates MVP
NE 1:38.80
Sally Brown Holly
Boucher
Nichole Werger Connie
Brown
2 Merrimack
Valley Pirates MVP
NE 1:42.88
Caitlin Geary Lisa
Hammond
Heather Ryder Cara
Tontodonato
Girls 15-16 400 Free Relay
SwimAtlanta 1996 GA 3:26.67
1 Merrimack
Valley Pirates MVP
NE 3:32.52
Michelle Oeser Paige
Crimmin
Alexis Smith Marcelle
Miller
2 Merrimack
Valley Pirates MVP
NE 3:36.57
Connie Brown Sally
Brown
Holly Boucher Nichole
Werger
3 Bernal's
Gator Swim Club BGSC
NE 3:38.36
Garet Jacobucci Lauren
Belive
Jennie Miller Kristen
Shields
Girls 15-16 800 Free Relay
Buenaventura SC 1995 CA 7:27.13
1 Cape Cod
Swim Club CCSC
NE 7:56.71
Caroline Stephenson Lynette
Sweeney
Elizabeth Del Claire
Hawley
Girls 15-16 400 Medley Relay
Phoenix Swim Club 1997 AZ 3:50.40
Curl-Burke Swim Club 1996 PV
1 Merrimack
Valley Pirates MVP
NE 3:58.79
Michelle Oeser Marcelle
Miller
Alexis Smith Paige
Crimmin
Boys 11-12 200 Free Relay
Irvine Novaquatics 1996 CA 1:37.83
1 New England
Barracudas CUDA
NE 1:44.86
Stephen Miller Thomas
Kelleher
Jonathan Hartman Taylor
Goodwin
Boys 11-12 400 Free Relay
Irvine Novaquatics 1996 CA 3:34.92
1 New England
Barracudas CUDA
NE 3:47.90
Stephen Miller Thomas
Kelleher
Jonathan Hartman Taylor
Goodwin
Boys 11-12 200 Medley Relay
Greensboro Swim Assoc. 1990 NC 1:51.24
1 New England
Barracudas CUDA
NE 1:56.51
Taylor Goodwin Stephen
Miller
Thomas Kelleher Jonathan
Hartman
Boys 17-18 200 Free Relay
Marin Pirates 1992 PC 1:22.91
1 Holyoke YMCA
HYV NE
1:32.12
Matthew Musiak Eric
Forni
Reed Kyle Jeremy
Tillman